Witamy na stronie Parafii rzymskokatolickiej p.w. Matki Bożej Królowej Aniołów w Brzeźnicy Bychawskiej.

Znajdziesz tutaj podstawowe informacje związane z bieżącym życiem parafii, poznasz jej historię, dowiesz się jak uzyskać kontakt z kancelarią, sprawdzisz bieżące intencje.

Poniżej najświeższe aktualności, kolejne zakładki to co nieco informacji stałych. 

Sukcesywnie będą się też pojawiać kolejne elementy strony,

które pomogą w szerszym zapoznaniu się ze sprawami bieżącymi, ale również i historią parafii. 

 


 

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. To wtedy puste jest tabernakulum. W trakcie tej mszy ma miejsce uroczysty obrzęd obmycia nóg. Ma on nawiązywać do gestu, który Jezus wykonał wobec swoich uczniów. To właśnie w czwartek w czasie liturgii milkną organy, a ministranci nie używają dzwonków. Cisza trwa aż do Wigilii Paschalnej.

Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostaje przeniesione do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych wierni uczniowie czuwać będą wraz z Jezusem, wspominając Jego samotną modlitwę w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania. Tabernakulum jest opróżnione i otwarte, gaśnie wieczna lampka, a ołtarz, przy którym jeszcze przed chwilą sprawowano Najświętszą Ofiarę, stoi obnażony i pusty. Wchodzimy w czas Bożej męki...

IMG 7122
IMG 7124
IMG 7127
IMG 7128
IMG 7132
IMG 7139
IMG 7152
IMG 7158