Witamy na stronie Parafii rzymskokatolickiej p.w. Matki Bożej Królowej Aniołów w Brzeźnicy Bychawskiej.

Znajdziesz tutaj podstawowe informacje związane z bieżącym życiem parafii, poznasz jej historię, dowiesz się jak uzyskać kontakt z kancelarią, sprawdzisz bieżące intencje.

Poniżej najświeższe aktualności, kolejne zakładki to co nieco informacji stałych. 

Sukcesywnie będą się też pojawiać kolejne elementy strony,

które pomogą w szerszym zapoznaniu się ze sprawami bieżącymi, ale również i historią parafii. 

 


 

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. To wtedy puste jest tabernakulum. W trakcie tej mszy ma miejsce uroczysty obrzęd obmycia nóg. Ma on nawiązywać do gestu, który Jezus wykonał wobec swoich uczniów. To właśnie w czwartek w czasie liturgii milkną organy, a ministranci nie używają dzwonków. Cisza trwa aż do Wigilii Paschalnej.

Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostaje przeniesione do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych wierni uczniowie czuwać będą wraz z Jezusem, wspominając Jego samotną modlitwę w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania. Tabernakulum jest opróżnione i otwarte, gaśnie wieczna lampka, a ołtarz, przy którym jeszcze przed chwilą sprawowano Najświętszą Ofiarę, stoi obnażony i pusty. Wchodzimy w czas Bożej męki...

IMG 6424
IMG 6430
IMG 6434
IMG 6438
IMG 6440
IMG 6450
IMG 6457
IMG 6471
IMG 6480
IMG 6489
IMG 6492